Chorvatsko
ČERNÁ HORA / ŽABLJAK

zpět poslat e-mailem tisk
Aktuální předpověď počasí
Aktuální předpověď
počasív Chorvatsku

Kdo někdy projížděl Černou Horou, nebo strávil v této zemi nějaký čas, bude na své zážitky ještě dlouho vzpomínat. Jen málo míst v Evropě se dnes vyznačuje takovými kontrasty, které do Černé Hory lákají návštěvníky s naprosto rozdílnými zálibami. Zatímco teplé moře, dlouhé pláže, živé promenády a velké množství historických památek přitahují spíše milovníky pasivního odpočinku, vysoké hory, opuštěné planiny, průzračná jezera a divoké řeky jsou cílem dobrodružnějších povah. Hlavním důvodem pro návštěvu Černé Hory je samozřejmě moře. Strmé skalnaté útesy se střídají s písečnými a oblázkovými plážemi. Velká část pobřeží je porostlá bujnou vegetací a vzhledem k zeměpisné šířce zde nechybí ani různé exotické druhy. Avšak pláže na pobřeží jistě nejsou jedinným důvodem k návštěvě této pozoruhodné země. Jen několik kilometrů od moře začíná trochu tajemné vnitrozemí, které často překvapí i zkušené cestovatele. Národní park Durmitor je srdcem nedotčené přírody v Černé Hoře. Všem návštěvníkům Černé Hory přejeme mnoho slunce a zajímavých zážitků.


Snad nejznámějším černohorským pohořím je Durmitor , který se rozkládá v severozápadní části země. Od okolních pohoří jej oddělují řeky Piva, Komarnica a Tara. Jméno Durmitor je pravděpodobně keltského původu a znamebá cosi jako "hory s vodou". Hlavní horninou pohoří je vápenec, takže se na jeho území nachází řada krasových jevů - jeskyní, jam, proláklin nebo podzemních řek. Podnebí Durmitoru je velmi drsné a sníh se ve vysokých polohách drží často až do pozdního léta. Flora i fauna je zde velmi pestrá a krásná. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov kuk dosahující výšky 2523 m.n.m.. Nejvýznamějším výchozím střediskem k výletům je městečko Žabljak.


Nejvýznamějším výchozím střediskem k výletům je městečko Žabljak ležící v centrální části Durmitoru. Je dobře přístupný po asfaltové silnici vedoucí podél řeky Tary. Je nejvýše položeným městem v Černé Hoře, leží ve výšce 1450 m.n.m. na samém úpatí Durmitoru. původně pastevecké salaše se spojily v malou vesnici a ta se poté rozvinula v městečko s penziony a hotely a dnes patří mezi největší horská letoviska v Černé Hoře. Je ideálním východiskem pro letní pěší i cyklistické túry i zimní sporty v oblasti Durmitoru. Nedaleko od Žabljaku se nachází známé Crno jezero, které vzhledem ke své kráse patří k nejfotografovanější motivy Durmitoru.

MOŽNOSTI UBYTOVÁNÍ

[CNW:Counter]